03-9158500
תפריט
Ran PerryRan Perry
06:18 08 Jul 21
פניתי לעו"ד קובי ועו"ד רונן על מנת להתמודד עם הליך פלילי עקב תלונות שווא שהגיש מישהו נגדי. הם הנחו אותי בתהליך והתהלו מול המשטרה. בנוסף, לאחר מכן, כתבו עבורי מכתב שנועד לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה מחוסר ראיות - דבר שצלח. לאורך כל התהליך הם היו זמינים ומאוד אדיבים ומקצועיים - מאוד מומלץ.
ron benron ben
07:14 19 Jan 21
הגעתי לרונן וקובי בזמן של מצוקה אישית גדולה. כבר מהרגע הראשון אפשר היה להבחין בכך שהם לא רק מתעסקים בפן המקצועי אלא גם המון בפן האנושי. שיחות חמות ומתן עזרה והסברים מרגיעים בכל זמן שנדרשו לכך והראו כמה אכפתיות הם מעניקים ללקוח. מעבר לכך בפן המקצועי מדובר בשני עורכי דין מבריקים עם ראש חד וידע מקצועי רב מאוד אשר עזרו לי להיחלץ מהצרה אליה נקלעתי. ממליץ בחום!
דב ברקוביץדב ברקוביץ
14:21 03 Jan 21
קובי ורונן הם עורכי דין שעליהם נאמר גאווה למקצוע!!הם עניינים, זמינים, מקצועיים ברמות על, מבינים בשיחת הבהרה אחת את רצון הלקוח ותוך כדי הטיפול מעדכנים ומשתפים באופן קבוע.בהחלט ממליץ לפנות ולהיוועץ בהם!!דב ברקוביץ
יעקב אנגריעקב אנגר
17:01 03 Sep 20
פנינו ברגע של מצוקה וזכינו לזמינות מלאה, לתמיכה מקצועית ונפשית והתוצאה גם היא מעולה. ממליץ בחום.
js_loader
תמונת נושא עבור: כתב אישום
5
(158)

הכל על מחיקת כתב אישום | ביטול כתב אישום

גם לאחר הגשת כתב אישום, ניתן במקרים מתאימים, הודות להתנהלות משפטית מקצועית ונכונה להביא לביטול כתב אישום או למחיקת כתב אישום.

כתב אישום – מתי הוא מוגש ומה הוא כולל?

עם סיום שלב החקירה ושלב השימוע (ככל שהתקיים), על התובע שהועבר אליו חומר החקירה (התביעה המשטרתית או הפרקליטות) להחליט האם להגיש כתב אישום נגד החשוד בתיק.

על פי חוק סדר הדין הפלילי, אם התובע מגיע למסקנה שהראיות בתיק מספיקות לאישום אדם פלוני, עליו להעמידו לדין, זולת אם התובע סבור שנסיבות העניין בכללותן אינן מתאימות להעמדה לדין.

כתב אישום כולל את הרכיבים הבאים:

(1) שם בית המשפט שאליו הוא מוגש.

(2) ציון מדינת ישראל כמאשימה (ובמקרה של קובלנה פלילית שם הקובל ומענו).

(3) שם הנאשם, תעודת זהות שלו ומענו.

(4) תיאור העובדות המהוות את העבירה.

(5) הוראות החיקוק שלפיהן מואשם הנאשם.

(6) שמות עדי התביעה.

ביטול כתב אישום

כיצד ניתן לבטל או למחוק כתב אישום?

ביטול כתב אישום או מחיקת כתב אישום יכול להיעשות באחת משתי דרכים עיקריות: בהסכמת התביעה לאחר שזו השתכנעה לחזור בה מכתב האישום או בהחלטה של בית המשפט שאליו הוגש כתב האישום לבטל את כתב האישום בעקבות קבלת טענות משפטיות שהעלה סנגורו של הנאשם כגון טענת הגנה מן הצדק, וזאת גם אם התביעה מתנגדת לביטולו של כתב האישום.

מדוע שהתביעה תסכים לבטל או למחוק את כתב האישום לאחר הגשתו?

במקרים מסוימים, בין אם משום שזכות השימוע לא נוצלה כראוי על ידי הנאשם עובר להגשת כתב האישום על ידי התביעה, ובין אם מסיבה אחרת לא היו מונחים בפני התביעה מלוא הנתונים העובדתיים והמשפטיים המצדיקים הימנעות מהגשת כתב אישום וניהול משפט פלילי נגד הנאשם, סנגורו של הנאשם יכול גם לאחר הגשת כתב אישום להידבר עם נציגי התביעה ולהציף בפניהם את אותם נתונים בצורה מקצועית ומושכלת, ולשכנע את התביעה לחזור בה מכתב האישום הוואי אומר – מחיקת כתב אישום.

כמו כן, במקרים מסוימים, ניתן לשכנע את התביעה להסכים לביטול כתב האישום ולהסתפק בנקיטת סנקציה נגד הנאשם מחוץ לכתלי בית המשפט כגון קנס מנהלי או סנקציה אחרת במסגרת הסדר מותנה.

מהן תוצאות ההליך במקרה של חזרת התביעה מכתב האישום?

סעיף 94(א) לחוק סדר הדין הפלילי קובע כי אם חזר בו תובע מאישום לפני תשובת הנאשם לאישום, יבטל בית המשפט את האישום, ואם חזר בו התובע מהאישום לאחר מכן, יזכה בית המשפט את הנאשם מאותו אישום.

סעיף 94(ב) לחוק סדר הדין הפלילי מוסיף וקובע כי בהסכמת התובע והנאשם רשאי בית המשפט לבטל אישום, בכל עת עד להכרעת הדין, ודין הביטול יהיה כדין ביטול לפני תשובת הנאשם.

מחיקת כתב אישום

מתוך הבנה שעצם ניהול משפט פלילי נגד לקוחותינו, ללא קשר לתוצאה שתושג בסיומו של ההליך, מהווה פגיעה משמעותית בלקוחותינו, תפיסתנו העקרונית היא לעשות את כל המאמצים על מנת למנוע הגשת כתב אישום נגד לקוחותינו, ובמקרים בהם כבר הוגש כתב אישום – לנסות להביא לביטול כתב אישום או למחיקה של כתב האישום במקרים המתאימים.        

אתם לא לבד. מנשה – רון עורכי דין הינו משרד עורכי דין פלילי מוביל ששותפיו הינם יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים ובעלי ניסיון רב ומומחיות בייצוג בהליכים פליליים.

בכל מקרה שהוגש נגדכם כתב אישום או שקיים חשש שיוגש נגדכם כתב אישום, פנו אלינו בטלפון: 03-9158500 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

עוד יכול לעניין אתכם:

דרג את העמוד

ממוצע הצבעות 5 / 5. כמות הצבעות 158

No votes so far! Be the first to rate this post.

עורכי הדין רונן מנשה וקובי רון

בעלי משרד מנשה - רון עורכי דין

לפנייה למשרדנו חייגו: 03-9158500 או לחצו כאן להשארת פרטים

האם כתב האישום מכיל ראיות?

כתב האישום לא מכיל ראיות. נוסח כתב האישום מתייחס רק לעובדות המקימות לדעת המאשימה את יסודות העבירה ולא לראיות המבססות את אותן עובדות. כך למשל, ייכתב בכתב האישום: "ביום .. שהה הנאשם בכתובת..", ולא "פלוני העיד כי ביום.. שהה הנאשם בכתובת..", ופרטיו של פלוני, שעדותו נחוצה לצורך הוכחת עובדה זו, יפורטו ברשימת עדי התביעה.

צירוף אישומים וצירוף נאשמים בכתב אישום אחד

מותר לצרף בכתב אישום אחד מספר אישומים אם הם מבוססים על אותן עובדות או על עובדות דומות או על סדרת מעשים הקשורים זה לזה עד שהם מהווים פרשה אחת (סעיף 86 לחוק סדר הדין הפלילי).זאת ועוד, מותר להאשים בכתב אישום אחד מספר נאשמים אם כל אחד מהם היה צד לעבירות שבכתב האישום או לאחת מהן, בין כשותף ובין בדרך אחרת, או אם האישום הוא בשל סדרת מעשים הקשורים זה לזה שהם מהווים פרשה אחת (סעיף 87 לחוק סדר הדין הפלילי). הוראות חיקוק אלו מעניקות לתביעה שיקול דעת רחב בסוגיית צירוף אישומים וצירוף נאשמים בכתב אישום אחד.

תיקון כתב אישום

תובע רשאי, בכל עת עד לתחילת המשפט, לתקן כתב אישום, להוסיף עליו ולגרוע ממנו, במסירת הודעה לבית המשפט המפרטת את השינוי (סעיף 91 לחוק סדר הדין הפלילי).

בנוסף, בית המשפט רשאי, בכל עת שלאחר תחילת המשפט, לבקשת בעל דין, לתקן כתב אישום, להוסיף עליו ולגרוע ממנו, ובלבד שניתנה לנאשם הזדמנות סבירה להתגונן. התיקון ייעשה בכתב האישום או יירשם בפרוטוקול (סעיף 92(א) לחוק סדר הדין הפלילי).

כך היה גם במסגרת התיק הפלילי המתנהל נגד ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו. הרכב בית המשפט המחוזי בירושלים, בראשות השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, קיבל את טענת ההגנה כי בתיאור העובדות המהוות את העבירות באישום הראשון (פרשת 4000 הידועה גם בשם "פרשת בזק-וואלה"), חסרים פרטים אשר מהותיים ורלוונטיים להגנתם של הנאשמים, ולא מתקיימת הפרדה בין מר בנימין נתניהו, הנאשם בתיק, לבין בני משפחתו, שרה ויאיר נתניהו, שאינם נאשמים.

בהתאם לכך, בית המשפט המחוזי בירושלים הורה לפרקליטות לתקן את כתב האישום כך שיבהיר מהן העובדות המגבשות את יסודות העבירה על-ידי מר בנימין נתניהו תוך עריכת ההפרדה האמורה בין נתניהו לבין בני משפחתו. בית המשפט הוסיף וקבע כי על הפרקליטות למסור פירוט של טובות ההנאה שעל-פי הנטען ניתנו ונלקחו כשוחד וכן לפרט את הזמנים ובאמצעות מי פעלו הצדדים, ככל שהפרטים הללו ידועים.  בית המשפט הבהיר בהקשר זה כי אין מקום להכללות והעדר פירוט תחת ביטויים כגון: 'בין היתר', 'לרבות', 'גורמים שונים' ללא פירוט, 'גורמים מטעמו' ללא פירוט, וכדומה.

מידע נוסף על ביטול כתב אישום

הגשת כתב אישום לנאשם היא הצעד הראשון בפתיחת ההליך הפלילי. כתב האישום בנוי מארבעה חלקים בלתי משתנים במבנהו של המסמך כאשר בחלק הראשון של המסך מצוינים הפרטים הטכניים של כתב האישום, פרטי הנאשם ופרטי המאשימה בחלקו השני מגוללים בהרחבה העובדות הנטענות על ידי התובע, בחלקו השלישי של כתב האישום מצוינות העבירות המיוחסות אל הנאשם  ובחלקו האחרון של מפורטים עדי התביעה המשמשים כראייה להוכחות האשמה. ישנם למעשה שני מצבים עיקריים בהם ניתן לקיים ביטול כתב אישום. הדרך הראשונה בה ניתן ביטול כתב אישום כאשר התביעה חוזרת בה מהגשת כתב אישום כנגד הנאשם לאחר שהשתכנעה לכך, או בעקבות החלטת בית המשפט אליו הוגש כתב האישום לבטלו משום טענות משפטיות שהעלה סנגורו של הנאשם. עורכי הדין מנשה – רון המייצגים נאמנה קהל לקוחות ברמה המשפטית הגבוהה ביותר בתחום הפלילי והצווארון הלבן בלחימה עד תום למיצוי זכויות הלקוח להשגת התוצאה הטובה ביותר עבורו.

כיצד ניתן לבטל כתב אישום?

כאמור ביטול כתב אישום ניתן באחד משני מצבים אלו הראשונה כאשר התביעה עצמה השתכנעה וחזרה בה מהגשת כתב האישום והדרך השנייה היא בעקבות החלטת בית המשפט לכך. אך מהן הסיבות לכתחילה לכך שהתביעה תרצה לחזור בה מהגשת כתב אישום:

  • אם וכאשר לא מולאו או מוצו כל זכויותיו של הנאשם כגון זכות השימוע וכדומה בזה היא סיפקה חזקה וראויה להגשת ביטול כתב אישום כאשר סנגורו של הנאשם מביא לידיעת התביעה בצורה עניינית משפטית מושכלת שמן הראוי כי התביעה תסיר את כתב האישום
  • עניין נוסף הוא כאשר התביעה לא קיבלה את לידיה את כל העובדות והנתונים המשפטיים היכולים למנוע הכתב כתב אישום וכל שכן ניהול משפט פלילי כנגד הנאשם
  • ישנם מקרים בהם תסכים התביעה לחזור בה מהגשת כתב אישום ובכך להביא לביטול כתב האישום, ובמקום זאת תדרוש נקיטת בסנקציות כנגד הנאשם מחוץ לכותלי בית המשפט

השלכות ביטול כתב האישום

להעמיד אדם לדין פלילי הינה עניין המחייב שכלול נתונים רבים הנוגעים לעתידו של העומד לדין  ואינו עניין של מה בכך. לכן ביטול כתב אישום אם מתאפשר על ידי הדברות עם נציגי התביעה והם מוכנים לכך לאחר שהובאו לידיהם הנתונים העובדתיים והמשפטיים במלואם ע"י סנגורו של הנאשם קובע החוק במצב זה יבטל בית המשפט משפטו של הנאשם, ואם חזרה התביעה יזוכה הנאשם מכל אשמה. על כן עורכי הדין הפליליים רונן מנשה וקובי רון דוגלים כי בזכות עבודה יסודית מעמיקה ובלתי מתפשרת להגנת ומיצוי זכויות הלקוח היא הדרך להשיג הנכונה להשגת תוצאות משביעות רצון עבור הלקוחות. הנכם מוזמנים ליצור קשר עם מנשה- רון עורכי דין פלילי להגנתכם המרבית בכל שלבי ההליך הפלילי.

החשיבות של קבלת ייצוג משפטי מקצועי מעורך דין פלילי מומחה בכל מקרה של כתב אישום

כאמור, הגשת כתב אישום נגד אדם מהווה אירוע משמעותי אשר עשוי להיות בעל השלכות מהותיות על היבטים שונים ומשמעותיים בחייו.

כתב אישום הוא כתב טענות שמוגש על ידי המאשימה – הפרקליטות או התביעה משטרתית לבית המשפט ואשר פותח את ההליך הפלילי בבית המשפט. עם הגשת כתב האישום לבית המשפט משתנה מעמדו של החשוד בביצוע עבירה מ"חשוד" ל"נאשם". כתב האישום קובע את מסגרת ההליך בבית המשפט – את החלק העובדתי שעל המאשימה להוכיח, את הוראות החיקוק המיוחסות לנאשם ואת עדי התביעה.

הגשת כתב אישום נגד אדם מהווה אירוע משמעותי בעל השלכות מהותיות על חייו. בכל מקרה שהוגש נגדכם כתב אישום או שקיים סיכון שיוגש נגדכם כתב אישום, מומלץ ליצור קשר עם הצוות של משרד עורכי הדין מנשה – רון בהקדם על מנת שנוכל לטפל בעניינכם באופן מקצועי ויעיל לשם השגת התוצאה הטובה ביותר.