03-9158500
תפריט
Ran PerryRan Perry
06:18 08 Jul 21
פניתי לעו"ד קובי ועו"ד רונן על מנת להתמודד עם הליך פלילי עקב תלונות שווא שהגיש מישהו נגדי. הם הנחו אותי בתהליך והתהלו מול המשטרה. בנוסף, לאחר מכן, כתבו עבורי מכתב שנועד לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה מחוסר ראיות - דבר שצלח. לאורך כל התהליך הם היו זמינים ומאוד אדיבים ומקצועיים - מאוד מומלץ.
ron benron ben
07:14 19 Jan 21
הגעתי לרונן וקובי בזמן של מצוקה אישית גדולה. כבר מהרגע הראשון אפשר היה להבחין בכך שהם לא רק מתעסקים בפן המקצועי אלא גם המון בפן האנושי. שיחות חמות ומתן עזרה והסברים מרגיעים בכל זמן שנדרשו לכך והראו כמה אכפתיות הם מעניקים ללקוח. מעבר לכך בפן המקצועי מדובר בשני עורכי דין מבריקים עם ראש חד וידע מקצועי רב מאוד אשר עזרו לי להיחלץ מהצרה אליה נקלעתי. ממליץ בחום!
דב ברקוביץדב ברקוביץ
14:21 03 Jan 21
קובי ורונן הם עורכי דין שעליהם נאמר גאווה למקצוע!!הם עניינים, זמינים, מקצועיים ברמות על, מבינים בשיחת הבהרה אחת את רצון הלקוח ותוך כדי הטיפול מעדכנים ומשתפים באופן קבוע.בהחלט ממליץ לפנות ולהיוועץ בהם!!דב ברקוביץ
יעקב אנגריעקב אנגר
17:01 03 Sep 20
פנינו ברגע של מצוקה וזכינו לזמינות מלאה, לתמיכה מקצועית ונפשית והתוצאה גם היא מעולה. ממליץ בחום.
js_loader
תמונת נושא עבור: סגירת תיק פלילי
5
(88)

שינוי עילת סגירה של תיק

החקירה שנפתחה במשטרה הסתיימה ללא העמדה לדין ותיק החקירה שנפתח נגדך בחשד לביצוע עבירה, נסגר (למאמר בעניין ייעוץ בחקירה: איך נערכים לקראת חקירה פלילית?).

אפשר לנשום לרווחה. אבל רגע לפני שמנסים לשכוח מכל הסיפור, יש עוד עניין אחרון שחשוב לתת עליו את הדעת – שינוי עילת סגירה של תיק. ואכן ניתן להגיש בקשת שינוי עילת סגירת תיק.

שינוי עילת סגירה של תיק מלמדת, באופן תמציתי ביותר, מהי ההנמקה לסגירת התיק. קיימות שלוש עילות מרכזיות לסגירת תיק:

  1. חוסר אשמה – אם ממצאי החקירה העלו שהחשוד נקי מכל חשד או שהסיכוי כי החשוד ביצע את העבירה הנו נמוך, ייסגר התיק בעילת "חוסר אשמה".
  2. חוסר ראיות – אם ממצאי החקירה העלו שקיים חשד נגד החשוד, אולם אין די ראיות כדי לבסס את החשד מעבר לספק סביר, ייסגר התיק בעילת "חוסר ראיות".
  3. נסיבות העניין לא מתאימות להעמדה לדין – אם נמצא שהאינטרס הציבורי מוביל להפסקת ההליך הפלילי מאחר שהחשד הוא למעשה לא חמור, או בשל נסיבות אישיות של החשוד או בשל משאבים מוגבלים של רשויות התביעה, ייסגר התיק בעילה של "נסיבות העניין לא מתאימות להעמדה לדין" (עילה שבעבר היתה נודעת כעילת "חוסר עניין לציבור").

עילת סגירה נוספת של תיקים פליליים היא "סגירה בהסדר", כאשר החשוד הגיע ל"הסדר מותנה" עם התביעה (למאמרנו בעניין הסדר מותנה ראו: סגירת תיק בהסדר מותנה).

משמעות שינוי עילה של תיק והשלכותיה

לעילת הסגירה יש שתי משמעויות עיקריות. ראשית, היא מלמדת את דעתה של התביעה על אחריותו של החשוד ואת הערכתה של עוצמת הראיות.

כתוצאה מכך, מי שהתיק נגדו נסגר בעילה של "חוסר אשמה" נחשב בתודעה הציבורית "חף מפשע" יותר ממי שהתיק נגדו נסגר בעילה של "חוסר ראיות".

זאת, למרות שחזקת החפות עומדת לכל מי שלא הורשע בבית המשפט, ומי שאין די ראיות לצורך העמדתו לדין חף מפשע באותה מידה כמו מי שנמצא נקי מעבר לכל חשד.

שנית, לעילת הסגירה יש השלכה אופרטיבית על המידע שרשויות האכיפה וגורמים ציבוריים נוספים רשאים על-פי החוק להיחשף אליו ולהתחשב בו.

תיק שנסגר מ"חוסר ראיות" או בעילה לפיה "נסיבות העניין לא מתאימות להעמדה לדין" לא יימחק מרישומי המשטרה.

המידע שלא נמחק עשוי לשמש שורה ארוכה של גורמים, ובהם צה"ל, השב"כ, ועדת שחרורים, פרקליט ותובע משטרתי, נציבות בתי הסוהר ועוד.

תיקים שנסגרו בעילות אלו – להבדיל מתיק שנסגר מ"חוסר אשמה" – יופיעו גם בפלט המרשם הפלילי ("תעודת יושר"), שגופים מסוימים רשאים לעיין בו.

מכאן שישנה חשיבות לעילת סגירת התיק, וככלל לחשוד יש אינטרס שהתיק נגדו ייסגר בעילה של "חוסר אשמה" ולא בעילה אחרת.

שינוי עילת סגירה של התיק

איך משנים את עילת סגירת התיק?

קביעת העילה לסגירת התיק היא החלטה של התביעה. עם זאת, בתוך 30 יום לאחר מתן ההחלטה על עילת הסגירה, רשאי החשוד לפנות אל התביעה בבקשת שינוי עילת סגירה של תיק החקירה.

לצורך הכנת הבקשה של שינוי עילה, חשוב ללמוד את חומר החקירה הקיים בתיק, וזאת לאחר קבלתו מהמשטרה או מהרשות התובעת.

בקשת שינוי עילת סגירה של תיק החקירה תנסה להטות את דעת התביעה לסגור את התיק בעילה של "חוסר אשמה".

ניתן לעשות זאת, בין היתר, באמצעות הצגת ראיות הסותרות את התזה שעמדה ביסוד החשדות בתיק, או שופכות עליהם אור חדש.

שינוי עילה של תיק

בקשת שינוי עילה של תיק יכולה גם להתייחס לחשוד עצמו, לנסיבותיו האישיות, וכן לנזק שצפוי להיגרם לו ולעתידו המקצועי בשל הרישום הפלילי.

אין זה פשוט לשנות את דעתה של התביעה לאחר שכבר גיבשה את עמדתה, לכן חשוב שהבקשה תהיה מעמיקה ומדויקת לחשוד ולנסיבותיו.

לאור חשיבות העניין, מומלץ להסתייע בעורך דין פלילי להגשת בקשה לשינוי עילת סגירת תיק החקירה.

למשרדנו ניסיון רב בהגשת בקשות לשינוי עילת סגירת תיק פלילי אשר התקבלו וסייעו ללקוחותינו לפתוח בדף חדש בחייהם.

דרג את העמוד

ממוצע הצבעות 5 / 5. כמות הצבעות 88

No votes so far! Be the first to rate this post.

עורכי הדין רונן מנשה וקובי רון

בעלי משרד מנשה - רון עורכי דין

לפנייה למשרדנו חייגו: 03-9158500 או לחצו כאן להשארת פרטים

סגירת תיקים פליליים

הליך סגירת תיק פלילי הינה הליך הננקט לאחר חקירה משטרתית בחשד לעבירה פלילית שנעשתה על ידי אדם מסוים. סגירת תיק פלילי פרוש הדבר הוא שהופסקה החקירה על ידי המשטרה בחשד ספציפי זה ואין מעמידים את החשוד לדין פלילי. אם נקלעתם למצב הוא אתם עומדים בפני חקירה פלילית פנו כבר עכשיו למשרד עורכי דין המתמצא במשפט הפלילי שילווה אתכם שלב אחר שלב בהליך הפלילי ויתנהל בתיקכם בתבונה ולמיצוי כל הזכויות, תוכלו לפנות למנשה- רון משרד עורכי דין פלילי.

האם אפשר לסגור תיק פלילי ובאילו נסיבות?

סגירת תיק פלילי היא סעיף הנמצא בתוק חוק סדר הדין הפלילי. מי שמעמיד אדם לדין היא התביעה. כאשר מוצאת לנכון התביעה כי אכן הראיות והעובדות המצויות בחוקר החקירה שהועבר אליו על אדם מסוים מספיקות בכדי להעמידו לדין, אז תעמיד התביעה לדין את האדם כלפיו  נערמו החשדות. מלבד המקרים הבאים:

  • חוסר ראיות, והיא כאשר אין בתיק החקירה הנמסר לידי התובע מספיק ראיות בכדי להעמיד אדם פלוני לדין פלילי
  • ישנן נסיבות שבגינן לא ניתן להעמיד אדם פלוני לדין כגון חומרת המעשה, נסיבות אישיות של החשוד ועוד מצדיקים הפסקת של ההליכים הפליליים כנגד האדם ומכאן תאפשר סגירת תיק פלילי כנגדו
  • כאשר נודע במשטרה על ביצוע עבירה אך העבירה איננה פשע ראשי קצין משטרה בדרגת פקד שלא להורות שלא לחקור. החלטה שכזו תימסר לידי קצין משטרה המכהן כראש יחידת התביעות או קצין משטרה המשמש כתובע ובידיו הסמכות לסגור תיק זה

סגירת תיק פלילי זה אפשרי

אין זה אומר שבכל פעם כאשר אדם פלוני ניצב בפני חקירה משטרתית בגין חשדות לעבירה פלילית היא אכן תוביל לפתיחת תיק פלילי. ישנם מקרים לא מעטים בהם לאר חקירה משטרתית מוצא לנכון התובע שלא להעמיד לדין פלילי אדם פלוני מכמה סיבות כגון חוסר ראיות או כאשר נראה כי אכן יש נסיבות מצדיקות למקרה והן אינן בגדר עבירה פלילית שנעשתה. משום כך האדם שנגדו התחילו לפעול בהליכים לקראת פתיחת תיק פלילי או שאכן קיימת סבירות גובה לכך, ההמלצה המשפטית הנכונה בעת כזו היא לפנות את משרד עורכי דין בעלי מומחיות ניסיון רב והצלחות רבות בסגירת תיק פלילי. מנשה- רון עורכי דין פלילי, הינם עורכי דין יוצאי הפרקליטות הפלילית ובעלי תואר ראשון ושני בהצטיינות מטעם אוניברסיטת תל אביב עוסקים מזה- 15 שנים בתחום המשפט הפלילי בייצוג לקוחות בתיקים פליליים ועבירות צווארון לבן ,יעמדו לרשותכם בליווי אישי ומסור לכל אורך הדרך. פנו עוד היום וקבעו פגישת ייעוץ עם משרד עורכי הדין מנשה – רון.