03-9158500
תפריט

עבירות סמים

פקודת הסמים המסוכנים מגדירה מהן עבירות סמים ומהם העונשים על ביצוען. בימינו, עבירות סמים נפוצות מאוד ומבוצעות גם על ידי אנשים נורמטיביים.

נוסף על עבירת החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית, פקודת הסמים המסוכנים כוללת גם עבירות של סחר בסמים, ייבוא וייצוא של סמים, ייצור סמים, החזקה של סמים שלא לצריכה עצמית, הדחת קטינים לשימוש בסמים, תיווך בעסקת סם ועבירות סמים נוספות.

החוק קובע כי כל עוד לא התקבל היתר חוקי – חל איסור על ביצוע העבירות שכלולות בפקודת הסמים המסוכנים.

עבירות סמים

עבירות שמבוצעות על ידי אנשים ללא עבר פלילי

כאמור, במקרים רבים מבצעי עבירות סמים הם אנשים נורמטיביים ללא כל עבר פלילי, שנאלצים להתמודד לראשונה בחייהם עם הליך של חקירה במשטרה או מעצר. במקרים אלה, חשוב מאוד לפנות בהקדם אל עורך דין פלילי מומחה בעבירות סמים.

פנייה אל עורך דין פלילי שמתמחה בתחום תסייע לכם לעמוד על זכויותיכם ולעבור את הליך החקירה וכל מה שנלווה אליו בצורה הטובה ביותר, ובסופו של דבר, תוביל להשגת התוצאה הטובה ביותר בנסיבות המקרה.

על סמים "קלים" וסמים "קשים"

פקודת הסמים המסוכנים לא נוקטת במונחים "סמים קשים" ו"סמים קלים". יחד עם זאת, בפרקטיקה מקובל להבחין בין סמים "קלים", כמו למשל: גראס (מריחואנה) וחשיש, לבין סמים "קשים", כגון: אופיום, אקסטזי, הרואין וקוקאין.

חוק הסמים המסוכנים (עבירת קנס מיוחדת – הוראת שעה), התשע"ח-2018 אשר חוקק בשנת 2018 ושעוגן בפקודת הסמים המסוכנים, הולך במידה מסוימת בעקבות ההבחנה הזו, וקובע כי עבירה של החזקה או שימוש בקנאביס לצריכה עצמית הנעברת בפעם הראשונה וכן עבירה נוספת הנעברת בתוך חמש שנים ממועד ביצוע העבירה הראשונה, יראו אותן כעבירות קנס מיוחדות, וכי מי שעובר אותן לא יועמד למשפט פלילי אם ישלם את הקנס הקבוע בגינן.

לפיכך, במקרים שמדובר בשימוש לצריכה עצמית בסמים קלים ומדובר בעבירה ראשונה, טיפול נכון של עורך דין פלילי יוביל ברוב המקרים לסגירת התיק נגד החשוד ללא כל רישום פלילי של הרשעה בעבירת סמים.

החזקה לצריכה עצמית והחזקה שאינה לצריכה עצמית

שאלה מרכזית שמתעוררת במקרים של עבירות סמים היא האם מדובר בשימוש לצריכה עצמית. כמו כן, נשאלת השאלה מהי החזקה שאינה למטרת צריכה עצמית ומהו העונש בגין העבירות השונות.

ההבחנה בין החזקה לצריכת עצמית לבין החזקה שלא צריכה עצמית היא הבחנה חשובה שכן העונש הקבוע בפקודת הסמים המסוכנים על החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית הוא עונש מאסר של שלוש שנים. לעומת זאת, במקרה שמדובר בהחזקה או שימוש שלא לצריכה עצמית, העונש הקבוע בחוק הוא מאסר עשרים שנים.

פקודת הסמים המסוכנים קובעת כי במקרה של החזקה של סם מעבר לכמות מסוימת המפורטת בפקודה, קיימת חזקה משפטית שמי שהחזיק בסם עשה זאת שלא לצורך צריכתו העצמית ועליו הראיה לסתור זאת. לעומת זאת, אם אדם החזיק בסם בכמות הקטנה או שווה לכמות המפורטת בפקודה, ההנחה היא שמטרת ההחזקה היא לצריכה עצמית, ואם התביעה טוענת כי מטרת ההחזקה היא אחרת, עליה הנטל להוכיח זאת.

מהי הכמות לצריכה עצמית?

לכל סם מוגדרת בפקודת הסמים המסוכנים כמות ספציפית לעניין חזקה זו. כך למשל:

  • במקרה של קנאביס – הכמות לצריכה עצמית היא 15 גרם לכל היותר.
  • במקרה של הרואין או קוקאין או מורפין – הכמות לצריכה עצמית היא 0.3 גרם לכל היותר.
  • במקרה של מתאדון – הכמות לצריכה עצמית היא 0.15 גרם לכל היותר.
  • במקרה של LSD – הכמות לצריכה עצמית היא 3 יחידות לכל היותר.
  • במקרה של מתאמפטאמין – הכמות לצריכה עצמית היא 0.2 גרם לכל היותר.

במקרה שאדם נתפס עם כמות סמים הגדולה מהכמות המוגדרת בפקודה ככמות לצריכה עצמית, אך מטרתו הייתה להשתמש בסמים בעצמו, עליו הנטל להוכיח שהוא החזיק בסמים לצורך צריכה עצמית בלבד. במקרים אלה, כמו גם במקרים אחרים של עבירות סמים, ליווי של עורך דין פלילי מנוסה ומקצועי יסייע לנחקר בצורה משמעותית.

מדיניות הענישה בעבירות סמים

מדיניות הענישה של בתי המשפט בעבירות סמים היא מדיניות מחמירה הכוללת בדרך כלל רכיב של מאסר בפועל. יחד עם זאת, הענישה במשפט הישראלי הינה אינדיבידואלית, ובמקרים מסוימים ניתן לסיים הליך פלילי בעבירות סמים, לרבות במקרים של החזקה שלא לצריכה עצמית וסחר, ללא כל רכיב של מאסר בפועל.

מה עושים במקרה שזומנתם לחקירה או הועמדתם לדין בעבירות סמים?

לא אחת, גם אנשים נורמטיביים שמעולם לא הסתבכו בפלילים, נאלצים להתמודד עם חקירה או כתב אישום בגין עבירת סמים.

קיימת חשיבות רבה לקבל ייעוץ וליווי משפטי בשלב מוקדם ככל הניתן, על ידי עורך דין פלילי סמים מומחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות סמים, כדי לנסות למנוע הגשת כתב אישום, ולכל הפחות, לצמצם את הנזקים שעלולים להיווצר בעקבות כתב אישום פלילי.

למשרדנו ניסיון רב והצלחות רבות בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות סמים ובכלל זה: סגירה של תיקים בעבירות סמים כבר בשלבים מוקדמים של החקירה, מניעה של כתבי אישום בעבירות סמים במסגרת הליכי שימוע, הימנעות מהרשעות פליליות ומעונשי מאסר בפועל בעבירות סמים, שחרור ממעצרים בתיקי סמים ועוד.

לתיאום פגישה פנו אלינו בטלפון: 03-9158500 או השאירו פרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.