03-9158500
תפריט
Ran PerryRan Perry
06:18 08 Jul 21
פניתי לעו"ד קובי ועו"ד רונן על מנת להתמודד עם הליך פלילי עקב תלונות שווא שהגיש מישהו נגדי. הם הנחו אותי בתהליך והתהלו מול המשטרה. בנוסף, לאחר מכן, כתבו עבורי מכתב שנועד לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה מחוסר ראיות - דבר שצלח. לאורך כל התהליך הם היו זמינים ומאוד אדיבים ומקצועיים - מאוד מומלץ.
ron benron ben
07:14 19 Jan 21
הגעתי לרונן וקובי בזמן של מצוקה אישית גדולה. כבר מהרגע הראשון אפשר היה להבחין בכך שהם לא רק מתעסקים בפן המקצועי אלא גם המון בפן האנושי. שיחות חמות ומתן עזרה והסברים מרגיעים בכל זמן שנדרשו לכך והראו כמה אכפתיות הם מעניקים ללקוח. מעבר לכך בפן המקצועי מדובר בשני עורכי דין מבריקים עם ראש חד וידע מקצועי רב מאוד אשר עזרו לי להיחלץ מהצרה אליה נקלעתי. ממליץ בחום!
דב ברקוביץדב ברקוביץ
14:21 03 Jan 21
קובי ורונן הם עורכי דין שעליהם נאמר גאווה למקצוע!!הם עניינים, זמינים, מקצועיים ברמות על, מבינים בשיחת הבהרה אחת את רצון הלקוח ותוך כדי הטיפול מעדכנים ומשתפים באופן קבוע.בהחלט ממליץ לפנות ולהיוועץ בהם!!דב ברקוביץ
יעקב אנגריעקב אנגר
17:01 03 Sep 20
פנינו ברגע של מצוקה וזכינו לזמינות מלאה, לתמיכה מקצועית ונפשית והתוצאה גם היא מעולה. ממליץ בחום.
js_loader
תמונת נושא עבור: אי הרשעה
5
(60)

אי הרשעה במשפט הפלילי

בכוחן של הרשעות פליליות להשפיע על חייו של האדם לא רק בהווה, אלא גם בעתיד. לצד הענישה הנלווית להרשעה – מאסר בפועל, מאסר על תנאי, תשלום קנס וכו' – ישנו מחיר נוסף להליך הפלילי, והוא הסטיגמה שדבקה במי שהורשע בביצוע עבירה פלילית.
התגלמותה של הסטיגמה באה לידי ביטוי, בין היתר, ברישום הפלילי, והיא עלולה להמשיך ולרדוף את מי שהורשע בפלילים גם שנים רבות לאחר שסיים לרצות את עונשו. כך למשל, הרשעה פלילית עלולה לפגוע בסיכויים להתקבל למקומות עבודה או לשלול רישיון תעסוקתי. הגבלות נוספות שנוצרות כתוצאה מהרשעה פלילית הן איסור נשיאת נשק ואף איסור כניסה למדינות מסוימות. עבור קטינים, הרשעה פלילית עלולה להוביל לאי-גיוס לצה"ל.
זה בדיוק היה החשש של אורי (שם בדוי), כשהגיע למשרדנו – שלא יוכל להגשים את חלומו ללמוד משפטים ולעבוד כעורך דין. אורי הואשם בעבירה של היזק לרכוש במזיד לאחר שפגע במכוניתו של שכנו במהלך ריב על מקומות חניה. אורי לא כפר במעשים, ואף הביע חרטה על התנהגותו ברגע של אובדן עשתונות. יחד עם זאת, המחיר של אובדן החלום לעבוד כעורך דין נראה היה גבוה מדי. גם אנו סברנו כך, ולאחר דין ודברים עם התביעה, הגענו בעניינו של אורי להסדר טיעון אשר כולל אי הרשעה.

מהי אי-הרשעה?

הרשעה היא התוצאה הטבעית של מציאת האדם אשם בעבירות המיוחסות לו. עם זאת, ישנם מקרים חריגים, בהם בתי המשפט יסכימו להגיע לתוצאה אחרת, טובה יותר עבור הנאשם, גם אם נמצא שהוא אשם במיוחס לו. תוצאה זו נקראת "אי הרשעה" או ביטול הרשעה.
חשוב להבחין בין "אי הרשעה" לבין "זיכוי". כאשר אדם מזוכה, בית המשפט קובע כי נמצא שהוא לא אשם בביצוע המעשים המיוחסים לו. לעומת זאת, ב"אי הרשעה" המשמעות היא שבית המשפט קובע כי הנאשם ביצע את המעשים המיוחסים לו, אך עם זאת בית המשפט עושה עמו חסד ונמנע מלהרשיע אותו בעבירה פלילית, או לחלופין מרשיע אותו ומבטל את ההרשעה בסמוך לאחר מכן.
לכן, בניגוד לזיכוי, מי שבוטלה הרשעתו יישא בענישה, אולם מדובר בענישה קלה יחסית. עיקר ההקלה הוא בכך שבמסגרת "אי הרשעה" חוסך בית המשפט מהנאשם את הסטיגמה הכרוכה בהרשעה פלילית, וזאת במטרה לסייע לו להשתקם ולחזור לדרך הישר.

כדאי להתייעץ עם עו"ד פלילי כל מנת לבחון את הנושא של ביטול הרשעה שכן כל תיק אינו דומה למשנהו.

אי הרשעה במשפט הפלילי

השיקולים שביסוד החלטת "אי-הרשעה"

המקרים המתאימים לאי הרשעה מאופיינים ביחס בלתי סביר בין הנזק הצפוי לנאשם מן ההרשעה לבין חומרתה של העבירה. מדובר בדרך כלל בעבירות קלות יחסית, שלא קיימות בצדן ענישת חובה, וניתן להתרשם מאופיו של הנאשם, כי העבירה הפלילית אינה אופיינית לו, ואילו הרשעה פלילית עלולה לגרום לו נזק ממשי. בית המשפט בוחן, בין היתר, את הקריטריונים הבאים: האם מדובר בעבירה ראשונה או יחידה של הנאשם? מהי חומרת העבירה והנסיבות שבהן בוצעה? מהו מעמדו ותפקידו של הנאשם ומה הקשר בין העבירה למעמד ולתפקיד, מה מידת הפגיעה של העבירה באחרים, מה הסבירות שהנאשם יעבור עבירות נוספות, האם ביצוע העבירה על ידי הנאשם משקף דפוס של התנהגות כרונית, או המדובר בהתנהגות מקרית, מה יחסו של הנאשם לעבירה, האם נוטל הוא אחריות לביצועה? האם הוא מתחרט עליה? מה משמעות ההרשעה על הדימוי העצמי של הנאשם? מה צפויה להיות השפעת ההרשעה על תחומי פעילותו של הנאשם?

מאחר שהחלטת בית המשפט מושפעת במידה רבה מהמלצת שירות המבחן, אשר מגיש לבית המשפט בעניינו של הנאשם תסקיר שמבוסס על התרשמות ממנו, ישנה חשיבות רבה להכנה למפגש עם שירות המבחן ולקבלת הדרכה וייעוץ משפטי לקראת חקירה פלילית. במקרה של אורי, שירות המבחן התרשם אף הוא שמדובר באדם נורמטיבי שהעבירה על החוק אינה אופיינית לו, והמליץ על הימנעות מהרשעתו.

הענישה בתיקי "אי-הרשעה"

במקרים בהם בית המשפט אכן החליט לנקוט בדרך של אי הרשעה, הוא רשאי להטיל עליו את העונשים הבאים: צו מבחן – הכוונה לתקופת פיקוח, שבמסגרתה יידרש הנאשם לעמוד בקשר טיפולי עם שירות המבחן, ואשר תימשך בין חצי שנה לבין שלוש שנים; צו לעבודות שירות לתועלת הציבור במקום ובהיקפים שייקבעו על-ידי בית המשפט בהתאם להמלצת שירות המבחן; פיצוי כספי לנפגע העבירה; וחתימה על התחייבות להימנע מעבירה.
על אורי הוטל לבצע 140 שעות עבודה לתועלת הציבור, בהתאם לתוכנית שהכין שירות המבחן, ולשלם למתלונן 3,500 ₪. חלומו להיות עורך דין לא נגוז, והוא יוכל להמשיך בחייו ללא הפרעה.

לקריאה נוספת:

דרג את העמוד

ממוצע הצבעות 5 / 5. כמות הצבעות 60

No votes so far! Be the first to rate this post.

עורכי הדין רונן מנשה וקובי רון

בעלי משרד מנשה - רון עורכי דין

לפנייה למשרדנו חייגו: 03-9158500 או לחצו כאן להשארת פרטים

ביטול הרשעה

הרשעה היא בעצם החלטה של בית המשפט על אשמתו של נאשם בדבר עבירה כל שהיא. ההרשעה של אדם מתבצעת לאחר שהוצגו לבית המשפט ראיות וטיעונים המוכיחים את אשמת הנאשם בדבר עבירה או לאחר שנאשם הודה בדבריו על ביצוע העבירה.

בכל תהליך משפטי יש חשיבות לניסיון ולמקצועיות של עורך הדין אותו ניקח להגן עלינו. הניסיון של עורך הדין והמקצועיות שלו יוכלו לעזור לנו בקבלת ביטול הרשעה על ידי בית המשפט. חשוב גם שעורך הדין ינסה לבצע סגירה של התיק כבר בשלבים המוקדמים של החקירה בשביל למנוע בכלל הגעה לבית המשפט.

מנשה-רון משרד עורכי דין בעלי ניסיון של 15 שנה בתחומי המשפט הפלילי והצווארון הלבן ובעזרתם נוכל לקבל ביטול הרשעה במידה והסתבכנו בפלילים ואין לנו רקע פלילי קודם.

איך ניתן לקבל ביטול הרשעה?

בשביל ביטול הרשעה יצטרך עורך הדין של הנאשם להציג את הנזק שצפוי לנאשם לאחר קבלת ההרשעה. בנוסף, עורך הדין של הנאשם יצטרך להסביר שחומרת העבירה בה מואשם הנאשם יחסית פחותה לעומת הנזק שיכול להיגרם לו. חשוב לציין פעם נוספת שתהליך בקשה של ביטול הרשעה מתאפשר רק עבור אדם שאין לו רקע פלילי והוא אזרח שומר חוק בשאר הימים.

עורך הדין יצטרך לעזור לנאשם לשכנע את בית המשפט שהנאשם ביצע עבירה עקב נסיבות יוצאות דופן ויצטרך להציג טיעונים משכנעים על כך שמדובר "במעידה חד פעמית" והנאשם לא יחזור על ביצוע עבירה זו או עבירות דומות פעם נוספת.

מהו ביטול הרשעה?

ביטול הרשעה הוא מצב בו ניתן להוכיח את אשמתו של נאשם בבית המשפט אך בגלל שלא קיים עבר פלילי לנאשם ניתן לסיים את תהליך המשפט ללא הרשעה.

במידה ומדובר על אזרח ללא רקע פלילי וללא עברות נוספות יוכל הנאשם באמצעות עורך דינו להגיש לבית המשפט בקשה לביטול הרשעה. ביטול הרשעה היא בעצם סוג של התחשבות של בית המשפט בשביל שלא תירשם עבירה פלילית על שם הנאשם ובכך יכול להיגרם נזק כלכלי לנאשם כמו קושי במציאת עבודה ואפשרויות פרנסה. חשוב לציין שביטול הרשעה והתחשבות בית המשפט מצריך נסיבות מיוחדות וכמובן טיפול מקצועי של עורך דין מומחה.