03-9158500
תפריט
Ran PerryRan Perry
06:18 08 Jul 21
פניתי לעו"ד קובי ועו"ד רונן על מנת להתמודד עם הליך פלילי עקב תלונות שווא שהגיש מישהו נגדי. הם הנחו אותי בתהליך והתהלו מול המשטרה. בנוסף, לאחר מכן, כתבו עבורי מכתב שנועד לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה מחוסר ראיות - דבר שצלח. לאורך כל התהליך הם היו זמינים ומאוד אדיבים ומקצועיים - מאוד מומלץ.
ron benron ben
07:14 19 Jan 21
הגעתי לרונן וקובי בזמן של מצוקה אישית גדולה. כבר מהרגע הראשון אפשר היה להבחין בכך שהם לא רק מתעסקים בפן המקצועי אלא גם המון בפן האנושי. שיחות חמות ומתן עזרה והסברים מרגיעים בכל זמן שנדרשו לכך והראו כמה אכפתיות הם מעניקים ללקוח. מעבר לכך בפן המקצועי מדובר בשני עורכי דין מבריקים עם ראש חד וידע מקצועי רב מאוד אשר עזרו לי להיחלץ מהצרה אליה נקלעתי. ממליץ בחום!
דב ברקוביץדב ברקוביץ
14:21 03 Jan 21
קובי ורונן הם עורכי דין שעליהם נאמר גאווה למקצוע!!הם עניינים, זמינים, מקצועיים ברמות על, מבינים בשיחת הבהרה אחת את רצון הלקוח ותוך כדי הטיפול מעדכנים ומשתפים באופן קבוע.בהחלט ממליץ לפנות ולהיוועץ בהם!!דב ברקוביץ
יעקב אנגריעקב אנגר
17:01 03 Sep 20
פנינו ברגע של מצוקה וזכינו לזמינות מלאה, לתמיכה מקצועית ונפשית והתוצאה גם היא מעולה. ממליץ בחום.
js_loader
תמונת נושא עבור: הסדר מותנה
5
(78)

כל מה שצריך לדעת על סגירת תיק בהסדר מותנה

הסדר מותנה לסגירת תיק הוא הסכם בין התביעה לחשוד לפיו החשוד מודה בביצוע העובדות המהוות עבירה ומתחייב לקיים את התנאים שנקבעו בהסדר, וזאת כנגד התחייבות התובע להימנע מהגשת כתב אישום.

העבירות בהן מוסמכת התביעה לערוך הסדר מותנה הן ככלל עבירות קלות יחסית ונפוצות, ושיקול דעתה לעשות כן מושפע מנסיבות מקלות שונות, ובהן נסיבותיו האישיות של החשוד, נסיבות ביצוע העבירה, תוצאות העבירה והנזק שנגרם בגינה והתנהלות החשוד לאחר ביצוע העבירה.

ההסדר המותנה הוא דרך ביניים, המעניקה הזדמנות לחשודים להימנע מהליך פלילי בבית משפט ומהרשעה פלילית על כל המשמעויות הנלוות לכך; ויחד עם זאת, מאפשרת לרשויות התביעה להטיל על החשודים סנקציה ללא הגשת כתב אישום וניהול הליך פלילי בבית משפט. 

הסדר מותנה מפורסם באתר האינטרנט של הגורם התביעתי הרלוונטי, אולם מבלי שיתאפשר זיהוי של החשוד או של נפגע העבירה.

הסדר מותנה

מהי מטרת ההליך של הסדר מותנה?

  • מתן הזדמנות להימנע "מכתם" של הרשעה או משפט פלילי.
  • סגירת התיק בהליך מהיר ומיידי תוך קבלת תוצאה ודאית ומידתית. 

סוגי העבירות והנסיבות בהן ניתן לערוך הסדר מותנה

ככלל, ניתן לערוך הסדר מותנה במגוון עבירות, ובהן: איומים נגד אדם שאינו בן משפחה, העלבת עובד ציבור, הסגת גבול כדי לעבור עבירה, תקיפה, גניבה, היזק בזדון, תגרה, החזקת נכס חשוד, הטרדה באמצעות מתקן בזק, הזנחת השמירה על כלי יריה וחומרים מסוכנים, מעשה פזיזות ורשלנות בחיה, חלק מהאיסורים למכירת אלכוהול לקטינים, חלק מעבירות התכנון והבנייה, בכל עבירות העוון שבטיפול התביעה המשטרתית (החל מ-1 לינואר 2019).  הסדר מותנה קיים גם בחלק מעבירות ניירות ערך. 

תנאי סף לתחולת ההסדר המותנה

החוק קובע מספר תנאי סף לעריכת הסדר מותנה עם חשוד:

  • העונש המתאים לחשוד לדעת התובע אינו כולל מאסר בפועל.
  • לחשוד אין עבר פלילי בחמש השנים שלפני ביצוע העבירה נושא ההסדר או חקירות או משפטים תלויים ועומדים שאינם חלק מהסדר.
  • קיומן של ראיות מספיקות לאישום בעבירה נושא ההסדר. אם אין ראיות מספיקות להגשת כתב אישום, דינו של תיק החקירה להיסגר בעילת סגירה "חוסר ראיות" או "חוסר אשמה" (על ההבדל בין שתי עילות הסגירה האמורות והאפשרות לשנות את עילת הסגירה מ"חוסר ראיות" ל"חוסר אשמה" ראו: שינוי עילת הסגירה).   

אילו תנאים ניתן לכלול?

החוק מונה רשימה של תנאים שניתן לכלול בהסדר וביניהם:

  • תשלום קנס לאוצר המדינה עד לסכום של 29,200 ₪ (הסכום הקבוע בסעיף 61(א)(2) לחוק העונשין). 
  • פיצוי לנפגע עבירה עד לסכום של 29,200 ש"ח.
  • התחייבות להימנע מביצוע עבירה.
  • עמידה בתנאי תכנית טיפול לרבות ביצוע שירות לציבור (של"צ) שיקבע קצין מבחן.
  • נקיטת אמצעים לתיקון הנזק שנגרם מהעבירה, ובכלל זה: פסילת רישיון נהיגה; הפקדת כלי יריה; התפטרות או התחייבות שלא לשמש בתפקיד מסוים; מכתב התנצלות לנפגע העבירה; התחייבות להימנע מכניסה למקום או שלא להיות בקשר עם אדם; הסכמה לחילוט חפץ ועוד.

לאחר שנחתם ההסדר לסגירת התיק, החשוד מחויב בקיום התנאים המוסכמים בו. ברגע שהחשוד עמד בתנאי ההסכם התיק נגדו ייסגר באופן מיידי וההחלטה תפורסם באינטרנט ללא פרטים מזהים.

הפרתם של תנאי ההסכם עלולה להוביל להפקעת ההסדר ולהגשת כתב אישום.

האם החשוד יכול לסרב להזמנה לפגישה לבחינת הליך הסדר מותנה?

החשוד יכול לסרב להזמנה לפגישה לבחינת הליך הסדר מותנה. בנסיבות אלו, בדרך כלל, התביעה תגיש כתב אישום בבית המשפט נגד החשוד.

לפיכך, רצוי בכל מקרה של קבלת הזמנה לפגישה לבחינת הליך הסדר מותנה, לפנות לעורך דין פלילי המתמחה בהסדרים מותנים על מנת שייצגכם נאמנה מול יחידת הסדר מותנה לסגירת התיק בהסדר מותנה מקל, ובמקרים מסוימים אף יפעל מול יחידת הסדר מותנה לסגירת התיק מאחת מעילות הסגירה המסורתיות (חוסר ראיות או חוסר אשמה או חוסר עניין לציבור) ללא הסדר וללא כל הודיה מצידכם בביצוע עבירה.

הסדר מותנה טומן בחובו עבור החשוד פוטנציאל אדיר – אפשרות לסיים את הפרשה במסגרתה נחקר ללא כתב אישום וללא הרשעה פלילית, ועל כן, גם מסיבה זו, חשוב להסתייע בעורך דין פלילי כבר בשלב מוקדם של החקירה (לחשיבות קבלת ייעוץ מעו"ד פלילי בשלב החקירה ראו: "ייעוץ בחקירה: איך נערכים לקראת חקירה פלילית?"), על מנת שזה יעריך את הסיכויים והסיכונים הקיימים בתיק, ויפעל מול רשויות התביעה במקרים המתאימים לגיבוש הסדר מותנה.

יחד עם זאת, ישנם מקרים שאינם מתאימים לעריכת הסדר מותנה אלא לסגירת תיק מחוסר אשמה או מחוסר ראיות ללא כל תנאי. מדובר במקרים בהם הראיות שנאספו אינן יכולות לבסס סיכוי סביר להרשעה אם יועמד החשוד לדין.

במקרים אלו, חשוב לעמוד על כך שהתיק ייסגר באופן מלא ולא בהסדר מותנה.

לאור חשיבות העניין ומורכבותו, מומלץ להסתייע בעורך דין פלילי המתמחה בליווי חשודים בהליכי חקירה ובגיבוש הסדרים מותנים.

משרדנו הינו משרד ששותפיו יוצאי הפרקליטות, אשר מלווה בהצלחה חשודים רבים מול רשויות התביעה השונות בהליכי חקירה ו/או הליכי שימוע ובגיבוש הסדרים מותנים במקרים המתאימים לכך. 

להנחיות היועץ המשפטי לממשלה בעניין הסדרים מותנים ראו: 

https://www.justice.gov.il/Units/YoezMespati/HanchayotNew/Seven/4.3042.pdf

דרג את העמוד

ממוצע הצבעות 5 / 5. כמות הצבעות 78

No votes so far! Be the first to rate this post.

עורכי הדין רונן מנשה וקובי רון

בעלי משרד מנשה - רון עורכי דין

לפנייה למשרדנו חייגו: 03-9158500 או לחצו כאן להשארת פרטים

סגירת תיק בהסדר מותנה

הסדר מותנה הוא הליך חדש יחסית שנכנס לתוקף במסגרת תיקון 66 לחוק העונשין, כאשר עד לאותו מועד, תיק חקירה יכול היה להיסגר רק מאחת משלוש העילות הבאות: חוסר אשמה, חוסר ראיות (העדר ראיות מספיקות להעמדה לדין) וחוסר עניין לציבור (נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין).

ככל שחשוד רצה להעלות טענות, טרם הגשת כתב אישום נגדו, הוא צריך היה לבקש לסגור את תיק החקירה בעניינו או לשטוח טענותיו במסגרת הליך של שימוע וזאת בכפוף לזכותו להליך של שימוע. קרי, ככל שלא הייתה עומדת לו הזכות לשימוע, היה מוגש נגדו כתב אישום לבית משפט, והחשוד (שמעמדו משתנה בעת הגשת כתב אישום נגדו לנאשם), נאלץ היה להתמודד עם האישומים נגדו בבית המשפט, או להגיע לאחר הגשת כתב האישום נגדו להסדר בעניינו עם התביעה, כאשר ההליך בעניינו היה גלוי לציבור (ככל שלא היו נסיבות אשר היו מונעות את פרסום ההליך).

אולם, הכול השתנה עם הוספת העילה הרביעית של סגירת תיק בהליך של הסדר מותנה (סגירה בהסדר).

באילו עבירות לא ניתן לקיים הליך של הסדר מותנה?

קיימים מספר סייגים לביצוע הליך של הסדר מותנה. הסדר מותנה לא ייערך, למשל, בעבירות של ברירת קנס, עבירות מנהליות, עבירות לפי פקודת התעבורה או פקודת רכב מנועי (נוסח חדש) שלא גרמו לתאונת דרכים שבה נחבל אדם חבלה של ממש ובעבירות אשר בגינן ניתן להטיל עיצום כספי או כופר כספי, עבירות מנהליות.

האם ניתן לסגור תיק בהליך של הסדר מותנה מאחת משלוש עילות הסגירה הרגילות, ללא כל סנקציה?

אחד התנאים המרכזיים לקיומו של הליך הסדר מותנה הוא כי יש מספיק ראיות לאישום בעבירה נשוא ההסדר מותנה. ככל שלאחר קבלת חומר החקירה ועיון בו, נראה כי אין מספיק ראיות כאמור או שקיימים פגמים בראיות, או שישנם נסיבות מיוחדות המצדיקות את סגירת התיק, ניתן לטעון שיש לסגור את התיק מאחת מעילות הסגירה הרגילות (חוסר אשמה, חוסר ראיות, חוסר עניין לציבור) וזאת אף ללא סגירת התיק בהסדר מותנה.