03-9158500
תפריט
תמונת נושא עבור: סחיטה ברשת האינטרנט

סחיטה ברשת (Cyber Blackmail) – סחיטה דרך האינטרנט

האינטרנט היא אחת מהזירות המרכזיות לתקשורת בין אנשים. לצד יתרונותיה הרבים, קיים ניצול לרעה של רשת האינטרנט אשר טומן בחובו סכנות רבות וגדולות. סחיטה ברשת באמצעות האינטרנט היא אחת מסכנות אלו.

האינטרנט מהווה פלטפורמה עצומה וקלה לניסיונות סחיטה ולהפצת מידע ותוכן שאין הנפגע מעוניין לחשוף ולשתף.

כשמדובר בנושא סחיטה אינטרנטית, הסוחט מנסה לעשות שימוש לרעה ברשת האינטרנט ומאיים להפיץ באינטרנט את התכנים, מתוך מטרה לקבל כסף או טובות הנאה אחרות.

האנונימיות שבאינטרנט מקלה על העבריין לבצע סחיטה ברשת, וישנן שיטות רבות ומתוחכמות בהן העבריין מנסה להשיג תכנים פוגעניים ולהפיצם. עבירות סחיטה באינטרנט מבוצעות הן על ידי יחידים והן על ידי כנופיות מאורגנות וארגוני פשיעה שמבצעים מעשי סחיטה בינלאומיים ממקומות שונים בעולם.

חשיפת מידע שאין אדם מעוניין לחשוף ולהפיץ יכולה לגרום לפגיעה קשות מבחינות רבות – פגיעה כלכלית, פגיעה בפרטיות, פגיעה בכבוד, פגיעה במוניטין ובשם טוב ועוד.

סחיטה דרך האינטרנט אינה נעשית אך ורק באמצעות ו/או בקשר למחשב אישי, אלא גם באמצעות ו/או בקשר למכשירים סלולריים, ובכלל זה על ידי תוכנה זדונית שאוספת מידע מהמכשיר הסלולרי ואיום בהפצת המידע לאנשי הקשר המופיעים במכשיר הסלולרי.

בשל קלות השימוש באינטרנט, סחיטות רבות מבוצעות ממדינות שונות מחוץ לישראל. הסוחט יכול להתחזות לאדם אחר או להשתמש בזהות בדויה ולאחר מכן להיעלם. הדבר מקשה לעיתים על תפיסת העבריין הסוחט ויכול להוות קושי משפטי לאור עירובו של דין זר. ביחידת הסייבר במשטרת ישראל נעשים לעיתים מבצעי מעצרים ופעולות חקירה בשיתוף פעולה עם האינטרפול.

ניסיון הסחיטה, קבלת התכנים הפוגעניים, והפצתם יכול להיעשות בכל הרשתות והמדיות החברתיות, כגון: סחיטה בפייסבוק, YouTube, Skype Google, אתרי היכרויות כגון: Mamba, Tinder, OkCupid, אתרי פורנו, באמצעות דואר אלקטרוני וחשבונות פיקטיביים, צ'טים ומצלמות אינטרנט ועוד וכן באפליקציות כגון: Whatsapp, Viber, Telegram.

סחיטה באמצעות האינטרנט היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין. חוק העונשין הישראלי קובע כי העונש בגין סחיטה באיומים יכול להגיע ל- 9 שנות מאסר.

סחיטה ברשת האינטרנט | פגיעה בפרטיות

סחיטה מינית ברשת האינטרנט (Sextortion)

מישהו סוחט אותי ברשת ומאיים להפיץ סרטון שלי

אחד ההקשרים הבולטים בסחיטה ברשת האינטרנט היא סחיטה ברשת בעלת אופי מיני – Sextortion.

סחיטה אינטרנטית בעלת אופי מיני, מאיימים על אדם או על קבוצה להפיץ תוכן מיני הקשור לאותו אדם או לאותה קבוצה, מתוך מטרה לסחוט כסף או טובות הנאה אחרות.

מדובר בעיקר על איום בהפצת סרטונים בעלי אופי מיני, הכוללים סרטונים אינטימיים וסרטוני עירום, הפצת תמונות אינטימיות, הפצת תמונות חושפניות לרבות תמונות עירום, וכן חשיפת התכתבויות בעלות אופי מיני, כאשר הפגיעה באדם שחושפים לגביו תוכן מיני, יכולה להיות קשה במיוחד.

יצוין כי גם תוכן מיני שהושג בהסכמה, יכול לעיתים להפוך לתוכן שניתן להשתמש בו לסחיטת אדם אחר, כך למשל בין בני זוג.

"חוק הסרטונים" – בנוסף לעבירה הקבועה בחוק העונשין של "סחיטה באיומים", המחוקק חוקק את חוק הסרטונים (חוק למניעת הטרדה מינית (תיקון מס' 10), התשע"ד-2014). חוק זה הוא כלי נוסף במאבק בחשיפת תוכן פוגעני באינטרנט, שלא בהסכמת המצולמים.

חוק זה קובע כי הטרדה מינית תהיה גם "פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום". העונש בגין הפרת חוק הסרטונים הוא עד 5 שנות מאסר ועד כה הוגשו בגינו כתבי אישום רבים. יש לשים לב כי גם אדם שרק מעביר חומר כאמור נחשב כמבצע עבירה.

חוץ מהנושא של פגיעה בפרטיות, קראו על –

 

מישהו סוחט אותי ברשת – האם יש להיענות לדרישות הסוחט?

מומלץ שלא להיענות לדרישות הסוחט! ברובם של המקרים, ניסיונות הסחיטה ממשיכים גם לאחר קבלת התשלום הראשון וזאת למרות הבטחות מצד העבריין הסוחט כי האיום ייפסק.

סחיטה דרך האינטרנט

האם ניתן לטפל ולהתמודד בהצלחה עם סחיטה באמצעות האינטרנט והאם ניתן להסיר תוכן פוגעני מהרשת?

בהחלט. ניתן לפנות לעורך דין מומחה לסחיטה ברשת, אשר יכול להתמודד ולטפל בהצלחה בכל האספקטים של הסחיטה ברשת – הן מבחינת ההתמודדות מול הסוחט, הן לגבי הסרת התוכן הפוגעני מהאינטרנט, מזעור הנזקים ומניעת הפצתו של התוכן הפוגעני, והן בליווי הנפגע מול הרשויות הרלוונטיות, לרבות המשטרה והיחידות המטפלות בעבירות סחטנות באינטרנט.

עו"ד פלילי מומחה ומיומן בסחיטה ברשת האינטרנט יטפל כאמור בפגיעה בפרטיות ובהסרת תוכן פוגעני מהרשת מול הגורמים המתאימים והמחלקות המשפטיות של גוגל (Google), פייסבוק (Facebook), יוטיוב (YouTube) ואתרים שונים, לרבות בנוהל "הודעה והסרה" (Cease and desist), וכן יטפל עו"ד פלילי מומחה, במידת הצורך, בהגשת תביעה וניהול הליכים משפטיים נגד הסוחט בישראל ו/או בחו"ל.

אתם לא לבד. למשרדנו יש ניסיון רב בהתמודדות בהצלחה עם סחיטה ברשת האינטרנט (Cyber Blackmail) ועם סחיטה מינית (Sextortion).

זכרו – לאלמנט הזמן חשיבות רבה. כדי לטפל ולהתמודד עם סחיטה ברשת האינטרנט בצורה המיטבית, יש לקבל ייעוץ וליווי משפטי מעורך דין פלילי מומחה לסחיטה באינטרנט, מוקדם ככל האפשר.

 

מיהם הקורבנות של סחיטה ברשת האינטרנט?

סחיטה ברשת האינטרנט היא תופעה שקיימת שנים רבות ואשר הפכה בשנים האחרונות כאמור לתופעה נפוצה יותר בעקבות ההתפתחות המאסיבית של הטלפונים החכמים (סמארטפונים), כאשר כל אחד יכול למצוא עצמו קורבן לסחיטה ברשת. הקורבנות לסחיטה באינטרנט הם מגוונים – מדובר באנשים שונים מכל הארץ, מכל הגילאים ומכל שכבות האוכלוסייה, שבדרך כלל אינם מבינים שהם נמצאים בעיצומו של אירוע סחיטה, עד שכבר מאוחר מדי – הסוחט מודיע לקורבן שהוא צולם ושהצילום יופץ לכל מכריו ובני משפחתו אם לא ישלם לסוחט כסף. 

קורבנות אלה זקוקים לייעוץ ולהכוונה כיצד לנהוג ולשם כך חשוב לפנות בהקדם האפשרי לעזרתם של עורכי הדין המקצועיים והמנוסים של משרד עורכי הדין מנשה – רון, אשר יעניקו את הליווי והתמיכה הנדרשים על מנת לעבור את אירוע הסחיטה בשלום וללא נזקים.   

 

סחיטה ברשת: טיפול מהיר במקרי סחיטה מינית ברשת 

במהלך התקופה האחרונה חלה עליה בשיעור המקרים של סחיטה מינית ברשת. הסיבה לכך, ככל הנראה, נעוצה בעובדה שלאור המגבלות והסגר במקומות רבים, יותר ויותר אנשים מבלים בביתם במשך שעות רבות בגלישה באתרי הכרויות ובאתרים נוספים בהם הם עלולים להיחשף לסיכון של סחיטה ברשת.

קבלת טיפול נכון ומהיר מעורך דין מומחה בתחום זה בעת התרחשות של אירוע סחיטה מינית באינטרנט יסייע לכם לצלוח את אירוע הסחיטה בצורה הטובה ביותר ולחזור לשגרת חייכם. 

החשיבות בקבלת ייעוץ וליווי משפטי בנושאי סחיטה ברשת

לסחיטה באינטרנט יכולות להיות כאמור השלכות רבות על חייו של הנסחט. הפגיעות יכולות להיות במישורים שונים בחייו של הנסחט – הן בחייו האישיים מול משפחתו, מכריו ושכניו, הן מול חבריו ללימודים, הן בעבודה מול קולגות וחברים לעבודה ומול הממונים והאחראים עליו, והן מול אנשים שהנסחט אינו מכיר כלל – אנשים שעלולים לזהות אותו מתמונות וסרטונים שמופצים ברחבי האינטרנט במדיות ובאפליקציות חברתיות שונות.

לכן, קיימת חשיבות גדולה בפניה מוקדמת ככל הניתן וללא דיחוי למשרדנו, משרד מנשה – רון עורכי דין, שהינו משרד עורכי דין מוביל בעל מומחיות וניסיון רב בייעוץ וליווי במקרים של סחיטה באינטרנט שיכול לטפל מיידית בעצירת הסחיטה בצורה הטובה ביותר ולהוביל את הנסחט למקום מבטחים באופן דיסקרטי, על מנת שיחזור לחייו ללא כל הפרעות.

 

עורכי הדין רונן מנשה וקובי רון

בעלי משרד מנשה - רון עורכי דין

לפנייה למשרדנו חייגו: 03-9158500 או לחצו כאן להשארת פרטים