03-9158500
תפריט
Ran PerryRan Perry
06:18 08 Jul 21
פניתי לעו"ד קובי ועו"ד רונן על מנת להתמודד עם הליך פלילי עקב תלונות שווא שהגיש מישהו נגדי. הם הנחו אותי בתהליך והתהלו מול המשטרה. בנוסף, לאחר מכן, כתבו עבורי מכתב שנועד לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה מחוסר ראיות - דבר שצלח. לאורך כל התהליך הם היו זמינים ומאוד אדיבים ומקצועיים - מאוד מומלץ.
ron benron ben
07:14 19 Jan 21
הגעתי לרונן וקובי בזמן של מצוקה אישית גדולה. כבר מהרגע הראשון אפשר היה להבחין בכך שהם לא רק מתעסקים בפן המקצועי אלא גם המון בפן האנושי. שיחות חמות ומתן עזרה והסברים מרגיעים בכל זמן שנדרשו לכך והראו כמה אכפתיות הם מעניקים ללקוח. מעבר לכך בפן המקצועי מדובר בשני עורכי דין מבריקים עם ראש חד וידע מקצועי רב מאוד אשר עזרו לי להיחלץ מהצרה אליה נקלעתי. ממליץ בחום!
דב ברקוביץדב ברקוביץ
14:21 03 Jan 21
קובי ורונן הם עורכי דין שעליהם נאמר גאווה למקצוע!!הם עניינים, זמינים, מקצועיים ברמות על, מבינים בשיחת הבהרה אחת את רצון הלקוח ותוך כדי הטיפול מעדכנים ומשתפים באופן קבוע.בהחלט ממליץ לפנות ולהיוועץ בהם!!דב ברקוביץ
יעקב אנגריעקב אנגר
17:01 03 Sep 20
פנינו ברגע של מצוקה וזכינו לזמינות מלאה, לתמיכה מקצועית ונפשית והתוצאה גם היא מעולה. ממליץ בחום.
js_loader
תמונת נושא עבור: חקירה באזהרה
5
(124)

ייעוץ לפני חקירה

חקירה פלילית יכולה להתחיל בהפתעה – בצלצול פתאומי בטלפון או בדפיקה על דלת הבית בשעת בוקר מוקדמת. זימון לחקירה פלילית עלול להלחיץ ולעורר שאלות רבות: מה רוצים ממני? מה הזכויות שלי? מותר לי לסרב לבוא? אפשר לקום וללכת באמצע? אני חייב להשיב לשאלות? ואם אני צריך להיות עכשיו במקום אחר? או לא מרגיש טוב? או לא בטוח מה כדאי לענות? מותר לי לקבל ייעוץ לפני חקירה?

ייעוץ לפני חקירה – איך נערכים לחקירה פלילית

לחקירה פלילית כללים מיוחדים רבים שחשוב להכירם טרם חקירה במשטרה. לצד הבלבול והמתח שמייצרת חקירה פלילית עבור הנחקר, היא גם מעניקה לו הזדמנות גדולה: להשפיע באופן משמעותי על המשך ההליך הפלילי ועל תוצאותיו.

יש חשיבות עצומה לתשובות שניתנות לשאלות שמוצגות בשלב החקירה הפלילית. לפעמים ההבדל בין תיק שנסגר ללא אשם לבין העמדה לדין ואף הרשעה נעוץ בדברים שיאמר הנחקר בחקירה הראשונה במשטרה או ברשות בה נחקר (רשות ניירות ערך, רשות המיסים, רשות ההגבלים העסקיים וכו').

לכן נרצה להגיע לחקירה הפלילית במצב הטוב ביותר בעזרת ייעוץ לפני חקירה פלילית, כשאנחנו מוכנים ומבינים היטב את ההליך שלפנינו ואת תרגילי החקירה שעלולים להיות מופעלים נגדנו. לשם כך, כדאי מאוד לקבל ייעוץ לפני חקירה פלילית.

ייעוץ לפני חקירה – האם אני נחקר כחשוד או כעד?

בחקירה פלילית ניתן להיחקר "באזהרה", כלומר במעמד של חשוד, או להיחקר במעמד של עד. הסטטוס של הנחקר, כחשוד או כעד, משפיע על זכויותיו במהלך החקירה.

לחשוד יש זכות להיוועץ בעורך דין לפני שהוא משיב על שאלות, ויש לו זכות לשמור על זכות השתיקה ולא להשיב לשאלות החוקרים.

לעומת זאת, לעד אין זכות לשתוק באופן מלא בחקירה, אולם מותר לו לא להשיב על שאלות ספציפיות, אם הן עלולות להפליל אותו.

לכן חשוב להבין כבר בתחילת חקירה במשטרה מהו הסטטוס של הנחקר. עם זאת, גם מי שנחקר כעד עלול למצוא את עצמו, בעקבות התנהלות לא נכונה, נחקר תחת אזהרה והופך לחשוד. לכן חשוב לכל הנחקרים, ללא קשר למעמדם, להשיב על השאלות המופנות אליהם בכובד ראש ובמשנה זהירות.

חקירה במשטרה

האם לשמור על זכות השתיקה במהלך חקירה במשטרה?

איך נערכים לקראת חקירה פלילית?

אחת מההתלבטויות המרכזיות העומדות בפני חשודים היא האם לשתוק במהלך החקירה הפלילית או למסור גרסה.

זוהי החלטה לא פשוטה, ומשתנה ממקרה למקרה בהתאם לראיות הקיימות בתיק ולגרסת החשוד.

בחירה באפשרות של שתיקה אינה נטולת מחיר, שכן היא עלולה להביא להארכת מעצר הימים.

בשלב מאוחר יותר של ההליך, אם יוגש כתב אישום והנאשם יבקש להציג לראשונה לתביעה או לבית המשפט את גרסתו, דבריו עלולים להיתפש כ"עדות כבושה" והאמון בהם יופחת.

מאידך, שתיקה בשלב החקירה עשויה להגן על הנחקר מפני הסתבכות חמורה יותר. בשלב ראשוני של החקירה, כאשר הטענות נגד הנחקר עדיין לא ברורות ולא ידוע מהן הראיות שנאספו נגדו, שתיקה היא לעיתים הבחירה הנכונה ביותר.

בקבלת ההחלטה החשובה, אם לשמור על זכות השתיקה, מומלץ להיעזר בעורך דין פלילי, אשר ישמע את הדברים מהנחקר ויפרוש בפני הנחקר את התמונה המשפטית המלאה ויסייע לו להגיע להחלטה הנכונה ביותר עבורו.

חשוב לקיים התייעצות בשלב מוקדם ביותר של החקירה, עוד בטרם החל החשוד להשיב על שאלות. חשוב לדעת, כי לכל חשוד זכות להיוועץ עם עורך דין לבחירתו, ולעמוד על כך שהחקירה תושהה עד לקבלת הייעוץ.

חקירה במשטרה מוקלטת

מתי מתחילה החקירה הפלילית? כשמתיישבים מול החוקר בחדר החקירות? או אולי כשהחוקר מתחיל לרשום את השאלות והתשובות?

לא! חקירה פלילית מתחילה מהרגע שבו נוצר קשר ראשון בין הנחקר לבין רשות החקירה.

חשוב לדעת שבין חוקרים לנחקרים אין דיבור "מחוץ לפרוטוקול" או "אוף דה רקורד". כל מה שאתם אומרים, גם בנסיעה בדרך לחקירה או לבית המשפט, גם בהפסקת הסיגריות, גם כשנדמה לכם כשאתם לבד בחדר, הכל מוקלט ומתועד, ועלול בהחלט לשמש נגדכם.

על כן חשוב לשקול כל מילה שנאמרת ולא להיגרר לפטפטנות ובעיקר חשוב מאוד לקבל ייעוץ לפני חקירה מעורך דין מנוסה.

החוקר לא מחליט אם יוגש כתב אישום בעת חקירה באזהרה

לחוקר ולנחקר מטרות מנוגדות בחקירה הפלילית. נחקר שייזהר בתשובותיו, יימנע מהכללות, יתעקש להעיד רק על הידוע לו באופן אישי ולא לשער השערות, וידאג לבדוק מסמכים לפני שהוא משיב על שאלות הנוגעות בהם – הוא נחקר שעלול לעצבן את החוקר.

אבל הנחקר הזהיר הוא לעיתים קרובות גם הנחקר החכם שיגיע לתוצאות טובות יותר. זאת משום שמטרת הנחקר אינה לרצות את החוקר, אלא את "הנייר".

הגרסה אותה ייתן הנחקר לחוקר תועבר בהמשך לגורם אחר בתביעה או בפרקליטות, והוא זה שיכריע בשאלה אם לסגור את התיק או להגיש כתב אישום, וזאת בין היתר על יסוד הגרסה שתמסרו לחוקר.

לכן אל תחששו ממה שהחוקר חושב עליכם. החוקר אינו חבר.

החקירה הסתיימה? קראו את הפרוטוקול

בסופה של החקירה תתבקשו לקרוא את פרוטוקול הגרסה שנרשמה מפיכם ולחתום כי אתם מאשרים את תוכנה. גם אם אתם ממהרים, עייפים או מאד רוצים כבר לצאת מחדר החקירה, קחו נשימה עמוקה והשקיעו עוד רגע בקריאה מרוכזת בפרוטוקול.

חשוב להבטיח שהדברים שנרשמו אכן תואמים את הדברים שנאמרו, ושאם היתה אי-הבנה היא תתוקן במקום. אל תחתמו על הפרוטוקול עד שתהיו שלמים עם כך שהוא משקף את גרסתכם כהווייתה.

זכרו, כי החקירה הפלילית היא רק תחילת הדרך ואם ההליך הפלילי עתיד להימשך, לגרסתכם כפי שתועדה בפרוטוקול יש חשיבות רבה.

כאמור, לחקירה פלילית כללים רבים שחשוב להכירם ולכן חשוב לקבל ייעוץ לפני חקירה פלילית. במאמר זה התייחסנו רק לחלקם. ברי כי הכנה יסודית לחקירה ספציפית יכולה להיעשות רק במסגרת מפגש ישיר בין הנחקר לעורך דינו. לפיכך, בכל מקרה של חקירה, פנו אלינו בטלפון: 03-9158500 

החשיבות בקבלת ייעוץ מעורך דין פלילי

אזרחים רבים במדינת ישראל נקראים מידי יום לחקירות במשטרה או ברשות חקירה אחרת. בין אם מדובר על חקירה בתחום האלימות או בתחום עבירות סמים ובין אם מדובר על חקירה בעניין עבירות מיסים – הליך חקירה הוא תמיד מפגש מלחיץ המלווה בחששות רבים. על כן, לפני תחילת החקירה, חשוב לפנות אל עורך דין פלילי מקצועי ומיומן, על מנת לקבל ייעוץ משפטי ולא לבצע טעויות שבסופו של דבר תפגענה בכם. הצוות המשפטי המנוסה של משרד עורכי הדין מנשה – רון, יעזור לכם לקבל ייעוץ לפני חקירה בהתאם לסוג הזימון אותו קיבלתם, ויכין אתכם בצורה המיטבית להליך החקירה.

מגיעים מוכנים ולא פוגעים בעצמכם

במסגרת חקירה, עליכם להתמודד עם מספר נקודות מפתח אשר חשובות בכל הליך של חקירה. במסגרת הכנה לחקירה במשטרה, חשוב, בין היתר, לעמוד על הנקודות הבאות:

  1. היכרות עם הזכויות החשובות להן אתם זכאים כנחקרים למשל: זכות השתיקה – מהי וכיצד ומתי לעשות בה שימוש? זכות ההיוועצות עם עורך דין פלילי – מתי בשלב החקירה ניתן לעשות שימוש בזכות זו ובאיזה אופן? האם כדאי להסכים לבצע בדיקת פוליגרף? למה לשים לב במיוחד כשנחקרים ועוד.
  2. היכרות עם סוגי השאלות שיכולות לעלות במהלך החקירה – עריכת סימולציה על ידי עורך הדין הפלילי במסגרתה תישאלו שאלות שאופייניות לכל תחום של חקירה, היא דרך מצוינת לעמוד על הדגשים הנוגעים לקו ההגנה שלכם. זוהי אמנות של ממש, המבוססת על שנות ניסיון רבות בעולם המשפט הפלילי ועבודה מול חוקרים בתיקים שונים, והיא נועדה לעזור לכם להתמודד עם הסיטואציה המלחיצה של החקירה ולהימנע מלעשות טעויות שעלולות לפגוע בכם.
  3. הדמיות נוספות לחקירה וקבלת הסברים לגבי תרגילי חקירה שונים – עורך דין מנוסה בייצוג לקוחות בתחום המשפט הפלילי שבגינו זומנתם לחקירה, יכול להשתמש בידע המקצועי שלו על מנת ליצור הדמיות שונות לחקירה אשר תסייענה לכם לעמוד על ההתנהלות הנכונה בשלבים השונים של החקירה ולהבין מהם תרגילי החקירה והמלכודות אשר אתם עלולים להיות חשופים אליהם.

החלטות אחראיות רגע לפני חקירה באזהרה

לדברים שמוסר החשוד בעת חקירתו הראשונה יש השלכות עצומות על גורל התיק כולו, ובכלל זה, על ההחלטות האם התיק נגדו ייסגר או לחלופין מהם האישומים אשר ייוחסו לו בהמשך.

אחת המטרות המרכזיות הראשונות של ייעוץ לפני חקירה היא להחליט ביחד עם הלקוח האם למסור גרסה או לשמור על זכות השתיקה, ובמקרה שההחלטה היא למסור גרסה – לעבור על הדגשים שכדאי ללקוח לעמוד עליהם במסגרת החקירה. הכנה מורכבת זו לחקירה מתבצעת במסגרת מפגשים ישירים בין עורך דין הפלילי ללקוחו לכל אורך שלבי החקירה, החל מהחקירה הראשונה ועד לחקירה האחרונה. בכל מקרה של הליכי חקירה, אל תהססו לפנות לעורכי הדין המקצועיים של משרד עורכי הדין מנשה – רון, עורכי דין פליליים, אשר להם הצלחות מרשימות רבות בתחום הדין הפלילי ובסגירת תיקים כבר בשלב החקירה.

דרג את העמוד

ממוצע הצבעות 5 / 5. כמות הצבעות 124

No votes so far! Be the first to rate this post.

עורכי הדין רונן מנשה וקובי רון

בעלי משרד מנשה - רון עורכי דין

לפנייה למשרדנו חייגו: 03-9158500 או לחצו כאן להשארת פרטים

חקירה במשטרה – כללי זהב

חקירה במשטרה הן דבר מאיים, לעיתים מביך אבל בעיקר לא נעים בלשון המעטה. עם זאת, לעיתים נסיבות החיים מובילים אותנו להגיע להיחקר במשטרה ולמסור עדות על עבירה שהתרחשה.

חשוב להדגיש שלא כל חקירה במשטרה היא בעקבות חשד לפלילים של הנחקר. במקרים רבים חקירה במשטרה משמשת למתן עדות או תלונה על קיום עבירה של אדם אחר.

אם במהלך חקירה במשטרה, הנחקר מרגיש צורך להגן על עצמו כדאי מאוד לפנות למשרד מנשה-רון משרד עורכי דין שיוכלו ללוות אתכם בתהליך של חקירה במשטרה.

כיצד צריך להתנהג בעת חקירה במשטרה?

בעת חקירה במשטרה יש לזכור את מטרת החקירה שהיא גילוי האמת. גם אם אנחנו מגיעים לחקירה במשטרה למתן עדות כלפי אשמה של אדם אחר, נרצה לדבר בצורה ברורה וגלויה ככל האפשר, מבלי להשמיט עובדות או פרטים. ייתכן שבזמן החקירה השוטרים החוקרים ישאלו את אותם השאלות מספר פעמים בשביל לנסות לגרום לנחקר להיזכר בפריטים נוספים של המקרה או בשביל לאמת את העדות ולהבין את לוח הזמנים. חשוב גם לדעת שהחקירות מוקלטות או מצולמות על מנת שהעדות תוכל לשמש כהוכחה בבית המשפט במידת הצורך. במקביל חשוב לזכור שגם לנו בתור נחקרים קיימות זכויות בעת חקירה במשטרה. הזכויות שלנו שאנו מגיעים לחקירה במשטרה הן הזכות לשמור על שתיקה והזכות להתייעץ עם עורך דין. אם אתם מרגישים צורך או סיבה להגן על עצמכם- עשו זאת!

מהן סוגי העבירות בגינן נצטרך להגיע בשביל חקירה במשטרה?

עבירות פליליות- כאשר בוצעה עבירה על החוק והמשטרה מעוניינת לברר את נסיבות המקרה ואיתור העבריינים והאחראים לעבירה.

עבירות רכוש- במקרים של גניבה של מכוניות, ארנק וכדומה ייתכן ותצטרכו להגיע למשטרה בשביל מתן עדות וחקירה של המקרה.

עבירות נהיגה- במקרים בהם התרחשה תאונת דרכים ובה נפגעו אזרחים, ככל הנראה המשטרה תזמין אתכם למתן עדות וחקירת התאונה. עבירות נהיגה הן עבירות מסוכנות שעולות בחיי אדם ולכן במקרים התרחשה רשלנות או חשד לאי שמירה על חוקי הנהיגה חקירת משטרה היא הכרחית.

איתור נעדרים- במקרה זה החקירה המשטרתית תתמקד יותר בניסיון לקבלת מידע על מקומות חיפוש אפשריים או מראה חיצוני ומאפיינים שיסייעו באיתור הנעדר.