03-9158500
תפריט
תמונת נושא עבור: תיקון חקיקה חדש: הארכת עבודות השירות ל-9 חודשים במקום ל-6
5
(4)

תיקון חקיקה חדש: הארכת עבודות השירות לתשעה חודשים במקום לשישה – איך נערכים ומה זה אומר עבורכם?

לאחרונה התקבלה בכנסת הוראת שעה שתכליתה הארכת תקופת המאסר שניתן יהיה להמיר בעבודות שירות. עד כה בתי המשפט היו רשאים להטיל עונש שירוצה בעבודות שירות למשך עד שישה חודשי עבודות שירות. כלומר – עונש של שבעה חודשים למשל היה בהכרח עונש מאסר מאחורי סורג ובריח. בהתאם להוראת השעה, החל מ-1 לחודש אפריל 2019, ניתן יהיה להטיל עונש של עבודות שירות עד תשעה חודשים. הוראת השעה תחול למשך שנתיים.

הוראת שעה זו נולדה על רקע המלצות הוועדה לבחינת מדיניות הענישה והטיפול בעבריינים בראשות שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר אשר הציעה להרחיב את השימוש בענישה בקהילה כתחליף לעונשי מאסר קצרים.

מטרתו המוצהרת של תיקון זה היא להביא לצמצום השימוש במאסרים מאחורי סורג ובריח במקרים שהמסוכנות של הנאשם אינה גבוהה והמאסר מאחורי סורג ובריח אינו הכרחי, ובכך לסייע בשיקום הנאשם וחזרתו לחיים תקינים.

יחד עם זאת, קיים חשש שבעקבות תיקון זה, תהיה דווקא החמרה בענישה בשני מובנים עיקריים: ראשית, קיים חשש שבמקרים מסוימים שעד כה בהתאם למדיניות הענישה הקיימת, העונש הצפוי בגינם היה עונש של עד שישה חודשי מאסר בעבודות שירות, עתה בעקבות הארכת התקופה לתשעה חודשים, יידונו לעונש של עבודות שירות לתקופות ארוכות יותר של עד תשעה חודשים.

שנית, קיים חשש שתיקון זה יוביל לגזירת מאסרים מאחורי סורג ובריח מעבר לתשעה חודשים בעבירות שטרם התיקון נגזרו בשלהן מאסרים קצרים יותר.

על רקע החששות הללו צוין בדברי ההסבר להצעת החוק כי הוראת השעה תלווה במחקר שיבחן את השפעות התיקון על הענישה.

תיקון החקיקה פותח הזדמנות בפני מי שהיה צפוי לענישה קצרה של מאסר מאחורי סורג ובריח, להסתפק בעונש של עבודות שירות. עונש של עבודות שירות קל יותר לנשיאה, מאחר שהוא מאפשר לנידון לחזור מדי יום לביתו, למשפחתו ולהמשיך לקיים את חייו במתכונת דומה יותר לרגיל. יחד עם זאת, אין להקל ראש גם בקושי הנלווה לביצוע עונש של עבודות שירות. במהלך תקופה זו, עבודות השירות מחליפות את עבודתו הרגילה של הנידון. הוא אינו יכול להמשיך להתפרנס כרגיל, ועסקיו נמצאים בהשהייה. נוכח דברים אלו, יש חשיבות רבה לוודא שהעונש בו נושא הנידון אינו חמור מדי ואינו מקשה יותר מן המתחייב על המשך חייו ועל שיקומו.

לאור החשיבות של שלב הטיעונים לעונש ומורכבות סוגיית הענישה במשפט פלילי, מומלץ לקבל את סיועו של עורך דין פלילי בעל ניסיון ומומחיות בכל שלבי ההליך הפלילי.  

למשרדנו ניסיון רב בייצוג חשודים ונאשמים במגוון עבירות פליליות בכל שלבי ההליך הפלילי, ולשמחתנו, ניסיוננו הרב מלמד שיש ביכולתנו להגיע להישגים מרשימים עבור לקוחותינו וכל זאת תוך הפעלת שיקול דעת קפדני לגבי אופן ניהול ההליך.

לקריאה נוספת:

דרג את העמוד

ממוצע הצבעות 5 / 5. כמות הצבעות 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

עורכי הדין רונן מנשה וקובי רון

בעלי משרד מנשה - רון עורכי דין

לפנייה למשרדנו חייגו: 03-9158500 או לחצו כאן להשארת פרטים

מאמרים קשורים