03-9158500
תפריט
תמונת נושא עבור: הרצת מניות – מהי הרצת מניות ומהי הנעה בתרמית ומהו העונש בגין עבירות אלו?
5
(4)

תרמית בקשר לניירות ערך

סעיף 54(א) לחוק ניירות ערך שכותרתו "תרמית בקשר לניירות ערך", כולל שתי עבירות תרמית שונות בקשר לניירות ערך שתכליתן שמירה על תפקודו של שוק הון יעיל והגנה על מנגנון התמחור של ניירות הערך בשוק ההון מפני פגיעה בו: עבירה של הנעה בתרמית ועבירה של השפעה בתרמית על נייר ערך שמכונה בקרב הציבור בשם "הרצת מניות".

עבירת ההנעה בתרמית

עניינה של עבירה זו במי שהניע או ניסה להניע אדם לרכוש או למכור ניירות ערך ועשה זאת באמרה, בהבטחה או בתחזית – בכתב, בעל פה או בדרך אחרת – שידע או היה עליו לדעת שהן כוזבות או מטעות, או בהעלמת עובדות מהותיות.

תכליתה של עבירת ההנעה בתרמית היא הגנה על מנגנון התמחור מפני פגיעה עקיפה בו באמצעות עיוות המידע הקיים בידי המשקיעים.

בפסיקה נקבע לאחר דיון נרחב כי היסוד העובדתי של עבירת ההנעה דורש התנהגות בלבד, ולא דורש תוצאה של רכישת נייר-ערך על ידי אדם בעקבות מצג השווא – כוזב או מטעה, או העלמת העובדה המהותית.

הרצת מניות

"הרצת מניות" – השפעה בדרכי תרמית על שער נייר ערך

עניינה של עבירה זו במי שהשפיע בדרכי תרמית על תנודות השער של ניירות ערך.

תכליתה של העבירה היא הגנה על מנגנון התמחור מפני פגיעה ישירה בו באמצעות עיוות הביקוש או ההיצע בשוק.

העבירה של "הרצת מניות" היא עבירה הדורשת תוצאה של השפעה בפועל על שער נייר ערך ויסוד של "דרכי תרמית". יסוד זה פורש בפסיקה ככוונה להשפיע על השער.

בפסיקה נקבע כי במקרה של פעולות מסחר מעורבות, המשלבות מטרות תרמיתיות של השפעה על השער, ומטרות כלכליות לגיטימיות, מתקיים היסוד של "דרכי תרמית" וניתן להרשיע.

מהו העונש בגין הרצת מניות והנעה בתרמית?

העונש הקבוע בחוק בגין עבירת השפעה בתרמית על נייר ערך (הרצת מניות) ועבירת ההנעה בתרמית הוא עונש מאסר חמש שנים (ואם מדובר בתאגיד – קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס הקבוע בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין).

בשנים האחרונות אנו עדים להחמרה בענישה שנקבעת על ידי בתי המשפט במקרים של הרצת מניות ועבירות ניירות ערך אחרות. ביטוי מוחשי לכך ניתן למצוא בפסק הדין של בית המשפט העליון מיום 29.8.2018 בפרשת "הרצת המניות של נוחי דנקנר" שדחה את ערעוריהם של נוחי דנקנר ואיתי שטרום על הרשעתם בעבירות תרמית בניירות ערך, וקבע כי הם פעלו בצוותא להשפיע בדרכי תרמית על שער מניית חברת אי.די.בי על מנת לסייע להנפקתה, והחמיר בעונש המאסר בפועל שהושת על דנקנר כך שיעמוד על 36 חודשים (במקום 24 חודשים שנגזרו עליו על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב), ובעונש המאסר בפועל שהושת על שטרום כך שיעמוד על 24 חודשים (במקום 12 חודשים שנגזרו עליו על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב).

השפעה בתרמית על נייר ערך

חשיבות קבלת ייעוץ מעורך דין פלילי בעל מומחיות בתחום ניירות ערך במקרים של חקירה או כתב אישום בגין הרצת מניות

עבירת ההשפעה בדרכי תרמית על שער נייר ערך (הרצת מניות) ועבירת ההנעה בתרמית הן עבירות שבמקרים רבים, הגבול בינן לבין פעילות לגיטימית וכשרה, אינו ברור דיו, וזאת להבדיל מעבירות פליליות אחרות.

המקרים שבהם נבחנת עבירת ההנעה בתרמית או עבירת ההשפעה בדרכי תרמית על שער נייר ערך (הרצת מניות), הם לרוב מקרים מורכבים שדורשים בחינה ובדיקה מקיפה, הן ביחס לעובדות והן ביחס לכוונה שבלב.

לפיכך, בכל מקרה של חקירה פלילית או העמדה לדין בגין הרצת מניות או עבירת תרמית בניירות ערך חשוב להסתייע בעורך דין פלילי בעל מומחיות בתחום ניירות ערך, כדי לקבל ייעוץ וליווי משפטי לשם השגת התוצאה הטובה ביותר.

למשרדנו ניסיון רב והצלחות יוצאות דופן בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות ניירות ערך ובכלל זה במקרים של הרצת מניות.

דרג את העמוד

ממוצע הצבעות 5 / 5. כמות הצבעות 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

עורכי הדין רונן מנשה וקובי רון

בעלי משרד מנשה - רון עורכי דין

לפנייה למשרדנו חייגו: 03-9158500 או לחצו כאן להשארת פרטים